Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

BACK

курс №220

Сучасні підходи до лікування жінок із запальними процесами внутрішніх статевих органів

Conducts: Национальная медицинская академия последипломного образования им. П.Л. Шупика.
Recommended by specialties: Family medicine/Therapy, Obstetrics and gynecology


the date of the symposium: с 01.01.2020 по 31.12.2020

to questions

Огляд присвячений актуальній проблемі профілактики та лікування запальних захворювань органів жіночої репродуктивної системи. У контексті розвитку сучасної гінекологічної допомоги вдосконалюються й розробляються нові методи профілактики, діагностики та лікування запальних захворювань жіночих статевих органів, які продовжують займати домінуюче положення в структурі гінеко–логічної патології [1].
Основним етіологічним фактором запальних захворювань статевих шляхів є інфекційні агенти. За результатами досліджень встановлено, що вагіна жінки репродуктивного віку містить грам–позитивні, грамнегативні аеробні, факультативні аеробні, облігатні анаеробні мікроорганізми при запальних процесах. Незважаючи на сучасні можливості лабораторної діагностики, у 20 % випадків запальних захворювань органів малого таза збудників об’єктивно виявити не вдається [2].
Запальні захворювання репродуктивної системи жінок часто виникають у зв’язку з перенесеними гінекологічними операціями, а саме перериванням вагітності. Україна продовжує займати одне з перших місць у Європі за кількістю операцій з метою штучного переривання вагітності, як наслідок — неповноцінність структурних захисних механізмів статевих органів [3]. Після малих гінекологічних операцій частота виникнення комбінацій різних біотопів організму жінок фертильного віку в більшості випадків змінюється на відміну від попередньої мікроекології урогенітальних органів, яка може відповідати такій у здорових жінок, на користь більш агресивних і патогенних мікроорганізмів, що у значній частині випадків дозволяє характеризувати цей стан як бактеріальний вагіноз в поєднанні з запальними захворюваннями придатків матки, що потребувало пильного лікування [4].
Основну роль у розвитку післяабортних запальних захворювань органів малого таза дослідники відводять умовно-–патогенним аеробним, факультативно-–аеробним і неспороутворюючим облігатним анаеробним мікроорганізмам та хламідіям [5].
Сапрофітні мікроорганізми, які становлять нормальну цервікальну та піхвову флору, виявляють патогенність після потрапляння в сприятливі умови ранової поверхні матки висхідним шляхом після малих гінекологічних операцій [6].
У зв’язку з цим доцільне призначення протимікробних препаратів як із терапевтичною, так і з профілактично метою. Останнім часом група фторхінолонових антибіотиків викликає у практичних лікарів все більший інтерес, оскільки вони мають швидку бактерицидну дію; проявляють високу активність щодо внутрішньоклітинних збудників, що відіграють значну роль в етіології багатьох поширених інфекцій; добре проникають в органи і тканини; знищують збудників з мінімальним вивільненням різних компонентів бактеріальної клітини; є найбільш безпечними з найменшою кількістю побічних дій [7].
Одним з перспективних антибактеріальних препаратів у сучасних умовах визнано Цифран СТ® (ТОВ «Ранбаксі Фармасьютікалс Україна», група компаній «Сан Фарма») — комбінація ципрофлоксацину і тинідазолу.
Сьогодні під антибіотикопрофілактикою мають на увазі не тільки профілактичний курс антибіотиків після операції (протягом 3–7 діб), але і передопераційне призначення антибіотика (1–2–3-разове призначення препарату: до операції, під час операції і після її проведення).
Застосування антибактеріальних препаратів з профілактичною метою повин–но бути обґрунтованим, а показання до профілактичного призначення антибіотиків — діференційованими і виваженими. З точки зору поміркованої достатності антибіотик для профілактики повинен мати широкий спектр дії щодо патогенів, які найбільш часто є етіо–логічним чинником запальних процесів, включаючи аеробні бактерії (переважно грамнегативні), анаеробні бактерії, а також Trichomonas vaginalis. До необхідних вимог до препарату для профілактичної антибактеріальної терапії в умовах переривання вагітності належать також якісні фармакокінетичні параметри, включаючи високу біодоступність і широке розподілення в тканинах і середовищах організму зі створенням бактерицидних концентрацій в тканинах органів малого таза; достатньо тривалий період напіввиведення, оскільки суть антибіотико–профілактики полягає в досягненні необхідних концентрацій антибіотика в тканинах до моменту їх можливої мікроб–ної контамінації і підтримуванні цього рівня протягом всієї операції і кількох годин після неї, а також доведену безпеку і невелику ймовірність побічних ефектів. Важливим є також мінімальний ризик лікарських взаємодій з іншими препаратами, зокрема анестетиками і анальгетиками, й доступна ціна.
Результати даних метааналізу, наведені в літературі, свідчать про те, що раціональна антибіотикопрофілактіка дозволяє на 50 % знизити число інфекційних ускладнень після переривання вагітності [8], такі ж дані є щодо застосування препаратів, активних щодо анаеробних бактерій і G. vaginalis [9].
Сексуально-трансмісивні інфекції, які вражають жіночі статеві органи, проникають також через неушкоджені оперативними втручаннями тканинні бар’єри, що створює умови для набуття патогенних властивостей ендогенною сапрофітною мікрофлорою.
В останні роки поряд з підвищенням загальної частоти сальпінгоофоритів зросла кількість їх «стертих» (латентних) форм, в клініці яких переважають слизисто-гнійні або сирнисті білі, помірні болі, локалізовані в нижніх відділах живота, мізерні ациклічні маткові кровотечі, підвищення температури тіла до субфебрильних цифр. Причому кожен із зазначених симптомів може мати самостійне значення або поєднуватися лише з однією ознакою запалення. У подібних ситуаціях, як правило, не виникає необхідність в стаціонарному лікуванні, однак латентні форми сальпінгоофоритів не менш небезпечні за гнійні процеси, тому що через неадекватну терапію ці форми легко переходять в рецидивуючий перебіг, що супроводжується порушеннями анатомії в малому тазі (формування щільних зрощень, гідросальпінксу) і розвитком хронічного тазового болю. Запорукою успіху лікування хворих на запалення придатків матки в амбулаторно-поліклінічних умовах слід визнати появу пероральних хіміопрепаратів з широким спектром антимікробної дії, який полягає у вдалому комбінуванні антимікробного та протипротозойного впливу широкого спектра, до яких належить Цифран СТ® (ТОВ «Ранбаксі Фармасьютікалс Україна», група компаній «Сан Фарма»).
У випадках неповної завершеності запального процесу (незавершене лікування, лікування з частковим ефектом) в сформованій рубцевій тканині можуть залишатися осумковані чи депоновані життєздатні мікроби. При сприятливих умовах (імунодепресія, переохолодження, аборти, стреси, супутня патологія) вони можуть знову почати розмножуватися, імунні бар’єри прориваються, що викликає клініку загострення захворювання. Крім того, при наявності неповної регенерації слизових оболонок жіночого статевого тракту (ерозії, псевдоерозії, ектро–піон) відсутній цілісний фізіологічний бар’єр, необхідний на шляху поширення мікробних чинників [10].
В контексті вимог пацієнтів щодо раціональності терапії, оптимізації термінів лікування, мінімалізації побічних реакцій та рецидивів захворювання передбачається призначення з першої доби лікування антибіотиків широкого спектра дії, що мають високий ступінь активно–сті щодо найбільш ймовірних збудників, з подальшим переходом на терапію препаратами звуженого спектра на підставі мікробіологічного дослідження для більш цілеспрямованого впливу на один або декілька збудників [11].
В сучасній медицині для проведення емпіричної деескалаційної терапії, поряд з карбапенемами та цефалоспоринами, успішно застосовуються анти–біотики фторхінолонового ряду. Перевагою цієї групи препаратів є перш за все їх унікальний механізм дії — пригнічення ДНК-гірази і топомерази, що призводить до руйнування генетичного коду бактерій і в кінцевому підсумку — до загибелі бактеріальних клітин [12, 13].
У спектрі мікрофлори, виділеної із статевих шляхів жінок, які хворіють на аднексити, найбільш часто висівали грамнегативні анаеробні бактерії (Bacteroides fragilis, Bacteroides melaninogenicus, Fusobacterium spp., Peptococcus spp., Peptostreptococcus spp., Clostridium spp.), гриби роду Candida, грампозитивні бактерії, а також Trichomonas vaginalis [14]. В результаті мікробіологічних досліджень на чутливість до антибіотиків було виявлено: грампозитивна флора, яка представлена Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis та Streptococcus agalactiae, була найбільш чутлива до цефтріаксону і оксациліну, менш чутлива — до еритроміцину, практично нечутлива до бензил–пеніциліну і кліндаміцину. Грамнегативна флора (Escherichia coli, Enterobacter, Pseudomonas aeruginosa, Proteus vulgaris) виявилася найбільш чутливою до ципрофлоксацину і цефтріаксону, менш чутливою — до цефамандолу і амікацину; чутливість до гентаміцину виявилася мінімальною [15].
В результаті неповноцінності попередньо скомпрометованих деструктивними чинниками захисних механізмів репродуктивної системи до мікробної інвазії у переважній більшості випадків запалення жіночих статевих органів виявляється поєднане інфікування, яке потребує застосування різних груп протимікробних препаратів з метою елімінації кожного із збудників захворювань. У комплексному підході необхідне застосування препарату з протипротозойною дією та високою ефективністю щодо грамнегативних й анаеробних мікро–організмів.
Лікарський засіб комбінованої дії Цифран СТ® (ТОВ «Ранбаксі Фармасьютікалс Україна», група компаній «Сан Фарма») задовольняє вимогам практичної медицини щодо раціональної антибактеріальної терапії сальпінгоофоритів різного етіологічного походження, продиктованим результатами наукових досліджень у клінічній гінекології. Цифран CT® може використовуватися як протимікробна –монотерапія, рекомендована пацієнткам з латентними формами запалення придатків матки.
Комбінація ципрофлоксацину і тинідазолу посилює антибактеріальну дію препарату і значно розширює спектр дії на чутливі до нього мікроорганізми. За механізмом дії фторхінолони відрізняються від усіх антимікробних препаратів: їх активність забезпечується за рахунок інгібування двох життєво важливих ферментів мікробної клітини — ДНК-гірази і топоізомерази IV, що призводить до порушення синтезу ДНК і процесу реплікації бактеріальної клітини. Працюючи «у парі», ці два механізми дії перекривають один одного і в більшості випадків забезпечують відсутність резистентності до фторхінолонів у бактеріальної клітини.
Цифран СТ® ефективний відносно аероб–но-анаеробних інфекцій, а також змішаних протозойно-бактеріальних інфекцій. У складі препарату міститься ципрофлоксацину гідрохлорид, який пригнічує фермент ДНК-гіразу, що відіграє важливу роль у процесі сегментної деспіралізації та спіралізації хромосоми під час фази розмноження бактерій і запобігає хромосомній транскрипції інформації, необхідній для нормального метаболізму бактеріальної клітини, що призводить до пригнічення здатності збудника розмножуватися. Препарат чинить швидку та виражену бактерицидну дію на мікро–організми, що знаходяться як у фазі розмноження, так і у фазі спокою. Виявляє високу ефективність майже щодо всіх грамнегативних і грампозитивних збудників. До ципрофлоксацину чутливі Escherichia coli, Shigella spp., Salmonella spp., Citrobacter spp., Klebsiella spp., Enterobacter spp., Serratia spp., Hafnia spp., Edwardsiella spp., Proteus (як індолпозитивні, так і індолнегативні штами), Morganella spp., Providencia spp., Yersinia, Vibrio spp., Aeromonas spp., Plesiomonas, Pasteurela, Haemophillus, Campylobacter spp., Pseudomonas spp. (у тому числі Pseudomonas aeruginosa), Legionella, Moraxella spp., Branhamella spp., Acinetobacter spp., Brucella spp., Staphylococcus spp., Listeria spp., Corinebacterium, Chlamidia, а також плазмідні форми бактерій. Різну чутливість виявляють Neisseria spp., Gardnerella spp., Flavobacterium spp., Alcaligenes spp., Streptococcus agalactiae, Enterococcus faecalis, Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus viridans, Mycoplasma hominis, Mycobacterium tuberculosis, Mycobacterium fortuitum. Ана–еробні коки (Peptococcus, Peptostreptococcus) помірно чутливі до ципрофлоксацину, а Bacteroides – стійкий. Лікарський засіб містить ципрофлоксацину гідрохлориду еквівалентно ципро–флоксацину 500 мг, що оптимально дозволяє регулювати кратність прийому та тривалість лікування. Окрім того, точкова дія саме на ДНК збудника робить ток–сичність від прийому препарату міні–мальною для людини. Ще одна важлива перевага, яка відрізняє фторхінолони від деяких інших антибактеріальних препаратів, — це відсутність перехресної чутливості.
До складу протимікробної системи Цифран СТ® (ТОВ «Ранбаксі Фармасьютікалс Україна», група компаній «Сан Фарма») входить компонент з протипротозойною дією, похідне 5-нітроімідазолу – тинідазол 600 мг, який завдяки високій ліпофільності легко проникає в середину трихомонад і анаеробних мікроорганізмів, де відновлюється нітроредуктазою і руйнує бактеріальну ДНК. Цей компонент має протипротозойну активність щодо Trichomonas vaginalis, Entamoeba histolytica, Giardia lamblia та має визначені переваги порівняно з іншими препаратами цієї групи.
Під час лікування аднекситів існує необхідність бактерицидної дії відносно більшості штамів різних видів ан–аеробних мікроорганізмів — Bacteroides spp. (у т.ч. Bacteroides fragilis, Bacteroides melaninogenicus), Fusobacterium spp., Peptococcus spp., Peptostreptococcus spp., Clostridium spp., які наявні у переліку етіо–логічних чинників сальпінгоофоритів. Тинідазол швидко та повністю всмоктується при застосуванні всередину [16].
Цифран СТ® ефективний відносно бактерій, які виробляють бета-лактамази. Препарат виявляє активність також стосовно мікроорганізмів, резистентних практично до всіх антибіотиків, сульфаніламідних і нітрофуранових препаратів. У деяких випадках Цифран СТ® активний стосовно штамів мікроорганізмів, резистентних до інших препаратів групи фторхінолонів. Проте слід мати на увазі, що між різними фторхінолонами існує перехресна резистентність. Як правило, резистентні до препарату Enterococcus faecium, Ureaplasma urealiticum, Nocardia asteroides, Treponema pallidum. Резистентність до ципрофлоксацину розвивається повільно і поступово («багатоступін–частий» тип).
Максимальні концентрації у плазмі крові досягаються через 60–120 хвилин. Для кращої біодоступності препарату слугує незначне зв’язування ципро–флоксацину з білками, а діюча речовина, яка знаходиться у плазмі крові переважно в неіонізованій формі, в значній кілько–сті введеного препарату вільно дифундує в екстравазальний простір. У зв’язку з цим концентрації ципро–флоксацину в рідинах і тканинах організму у багато разів перевищують рівень препарату в сироватці крові. Виділяється ципро–флоксацин в основному нирками у незміненому вигляді та у вигляді метаболітів, а також відбувається виділення препарату через кишечник: виділяється у незмінному вигляді й незначна кількість у вигляді метаболітів. Період напів–виведення становить 3–5 годин. У зв’язку з тим, що препарат виводиться різними шляхами, збільшення періоду напіввиведення спостерігається лише при значному порушенні функції нирок, що слід враховувати при виборі протимікробного засобу. Комбінація ципро–флоксацину з тинідазолом не впливає на фармакокінетику цих діючих речовин. Якість виробництва та відповідність препарату міжнародним вимогам до фармацевтичних засобів підлягає контро–лю Агентством з контролю за ліками Великобританії (DOH), Управлінням з контро–лю за продуктами і ліками США (FDA), Управлінням з терапевтичних товарів Австралії (TGA), Національним інститутом фармації Угорщини (PIC).
Вдалі фармакокінетичні характеристики Цифрану СТ® дозволяють добиватися при пероральному прийомі препарату ефективності, подібної до такої при парентеральному застосуванні ряду інших антибактеріальних засобів [17].
В комплексі лікувальних заходів при запальних захворюваннях жіночих статевих органів змішаної етіології слід враховувати больовий синдром.
Так, за оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 90 % всіх захворювань пов’язано з болем, а пацієнти з хронічним болем в 5 разів частіше звертаються за медичною допомогою, ніж решта населення. Велика поширеність больових синдромів обертається для суспільства значними матеріальними, соціальними та духовними втратами. Таким чином, біль за масштабами свого поширення цілком порівнянна з пандемією [18].
Захворювання органів малого таза в жінок нерідко супроводжуються різними неврологічними проявами. Зважаючи на те, що жіноча статева сфера має розвинуту вегетативну іннервацію, включена до мережі вегетативно-ендокринного апарату, є важливою ланкою підтримки гомеостазу, вегетативний відділ нервової системи реагує на розлади, що виникають у жіночій статевій сфері [19].
Больовий синдром при аднекситах має інтенсивний характер, порушує працездатність та впливає на психічний стан хворих і, таким чином, є серйозною проблемою, що заслуговує на активну увагу як дослідників, так і лікарів-практиків. Більш виражений і вегетативно забарвлений больовий синдром притаманний жінкам із хронічним аднекситом у вигляді переважання сенсорних розладів на ділянці із залученням різних дерматомерів та формуванням іритативного вегетативного синдрому [20].
При запальних процесах геніталій в більшості випадків розвиваються сексуальні розлади, які важко переживаються жінкою. Визначальну роль в генезі цих розладів відіграють нерідко супроводжуючі аднексит генітальгії — постійні або періодичні болі внизу живота, які часто іррадіюють в піхву, пряму кишку, нижні кінцівки і попереково-крижову ділянку. У жінок з лабільною нервовою системою і преморбідними рисами характеру нерідко відбувається невротична фіксація уваги на больових відчуттях, що зберігається після лікування запального процесу, тобто має місце трансформація соматогенних генітальгій в психогенні — синдрому хронічної тазової болі в диспареунію, й поглиблює драматизм подружньої дез–адаптації та надає проблематиці соціального значення [21].
Отже, адекватна терапія больового синдрому у комплексному підході до лікування сальпінгоофоритів прогнозує мінімалізацію розвитку небажаних наслідків запальних процесів внутрішніх статевих органів та порушень якості життя пацієнток у всіх сферах їх соціальної активності.
Нестероїдні протизапальні засоби є однією з груп лікарських препаратів, які найбільш часто використовуються в клінічній практиці як болезаспокійливі і жарознижуючі засоби. Вибір лікарського середника цієї групи повинен залежати від поєднання його фармакодинамічних ефектів і профілю безпеки [18, 22, 23].
Основний механізм дії нестероїдних протизапальних препаратів пов’яза–ний з пригніченням синтезу ЦОГ (Cyclooxygenase) — ферменту, який регулює біотрансформацію арахідонової кислоти (у присутності кисню) у простагландини, простациклін, тромбоксан та інші продукти метаболізму, що беруть активну участь у розвитку запальних та імунних реакцій. При ферментативному окисленні арахідонової кислоти активується також утворення вільних радикалів, що сприяє вивільненню агресивних лізосомальних ферментів та призводить до деструкції клітинних мембран — субстрату запальних процесів. Ізоформа ЦОГ-1 каталізує утворення простагландину, простацикліну, тромбоксану, які посідають важливе місце у регуляції фізіологічних процесів в організмі, в тому числі регенерації і апоптозу. ЦОГ-2 є медіатором запалення. Нестероїдні протизапальні препарати пригнічують активність обох ізоформ Cyclooxygenase. Згідно з сучасною концепцією пригнічення ЦОГ-2 є найважливішою ланкою механізму протизапальної дії нестероїдних протизапальних препаратів, а пригнічення ЦОГ-1-залежного синтезу простагландинів пов’язане з їх основними побічними ефектами.
Нещодавно в США було проведено дослідження з вивчення механізму дії препарату парацетамол (згідно з фармако–пеєю США — ацетамінофен), який входить до складу препарату Брустан (ТОВ «Ранбаксі Фармасьютікалс Україна», група компаній «Сан Фарма»). Застосувавши метод молекулярного клонування, вчені виявили в тканини головного і спинного мозку піддослідних собак фермент, ідентифікований ними як ЦОГ-3, і довели, що парацетамол пригнічує його активність, виявляючи низьку спорідненість до ЦОГ-1 і ЦОГ-2 (Chandrasekharan N. et al., Proceeding of Academy of Sciences 2002.10.1073 / pnas.162468699). Дане відкриття — це заявка на можливість прориву в сучасній науці про біль і запалення, що ефективно використано в ідеї поєднання парацетамолу та ібупрофену.
Використання двох препаратів з групи нестероїдних протизапальних засобів зазвичай не вважається раціональним, оскільки можливі небажані реакції з боку шлунково-кишкового тракту та складності у виявленні агентів, які стали причиною можливих побічних реакцій, та їх усуненні. Саме тому і був створений комбінований препарат ібупрофену і парацетамолу (Брустан, ТОВ «Ранбаксі Фармасьютікалс Україна», група компаній «Сан Фарма»), який дозволяє не тільки використовувати переваги поєднання препаратів, а й уникнути недоліків і небезпеки самостійного комбінованого призначення препаратів цієї групи.
Нестероїдний протизапальний засіб Брустан (ТОВ «Ранбаксі Фармасьютікалс Україна», група компаній «Сан Фарма») містить ібупрофену 400 мг та парацетамолу 325 мг й належить до нового класу нестероїдних протизапальних препаратів, інгібіторів ЦОГ-2 та ЦОГ-3. Ібупрофен має протизапальну дію, парацетамол – аналгетичний засіб, який зменшує біль завдяки запобіганню сенсибілізації нервових закінчень через пригнічення синтезу простагландину Е. Комбінація ібупрофену і парацетамолу забезпечує негайну сильну аналгетичну дію. Проведені клінічні дослідження довели, що Брустан справляє більш швидку аналгетичну дію, ніж ібупрофен, у не поєднаному з парацетамолом застосуванні. Імовірність розвитку виразкового ураження шлунково-кишкового тракту на фоні приймання ібупрофену знижується при одночасному застосуванні парацетамолу.
Брустан (ТОВ «Ранбаксі Фармасьютікалс Україна», група компаній «Сан Фарма») ідеально поєднує в собі два ефективних взаємодоповнюючих і взаємо–потенціюючих компоненти. Ібупрофен має протизапальну, жарознижувальну і знеболювальну дію, а парацетамол справляє знеболюючий і жарознижуючий ефекти. Суттєвою перевагою комбінації ібупрофен/парацетамол перед моно–препаратами є швидкий початок дії і більш тривалий знеболюючий і жаро–знижувальний ефекти.
Фармакокінетичні дослідження довели, що обидва активні інгредієнти Брустану взаємодоповнюють, взаємопотенціюють обопільний вплив та не перешкоджають фармакокінетиці одне одного. Обидва інгредієнти добре всмоктуються після перорального вживання. Рівні зв’язування з білками плазми крові дуже високі, що забезпечує біодоступність. Період напіввиведення парацетамолу становить 2–2,5 год, ібупрофену — 2,7–3,5 год. Обидва інгредієнти метаболізуються головним чином в печінці. Шляхи виведення із організму – переважно сечовидільна система. Брустан (ТОВ «Ранбаксі Фармасьютікалс Україна», група компаній «Сан Фарма») повністю відповідає критеріям високої ефективності і офіційно рекомендується ВООЗ як жарознижуючий засіб (WHO, 1993; Lesko S.M., 1997).
У клінічних спостереженнях перебігу аднекситу на фоні лікувальних підходів з використанням комбінованої антимікробної, протизапальної та аналгезуючої терапії в режимі паралельного призначення протимікробного засобу Цифран СТ® (ТОВ «Ранбаксі Фармасьютікалс Україна», група компаній «Сан Фарма») та нестероїдного протизапального препарату Брустан (ТОВ «Ранбаксі Фармасьютікалс Україна», група компаній «Сан Фарма») обґрунтована максимальна елімінація етіологічних чинників в оптимальні терміни, ефективне купірування больового синдрому, мінімалізація побічних проявів внаслідок вживання медикаментозних препаратів, економічна доцільність, повноцінне відновлення репродуктивної функції й нормалізація соціальної якості життя жінок репродуктивного віку після закінчення поєднаної терапії.

Список літератури

1. Жилка Н.Я. Репродуктивне здоров’я в Україні // Нова медицина. — 2005. — № 2(19). — С. 4-5.

2. Тихомиров А.Л., Сарсания С.И. Воспалительные заболевания женских половых органов // Воспалительные заболевания женских половых органов. Брошюра практического гинеколога. — М., 2007. — 40 с.

3. Данкович Н.А. Актуальные вопросы современной контрацепции // Здоровье Украины. — 2002. — № 10.

4. Подольський В.В., Дронова В.Л., Гульчій Л.П., Лисяна Т.О., Басистий О.В. Прогнозування та профілактика ускладнень репродуктивного здоров’я у жінок фертильного віку, що перенесли аборт // Здоровье женщины. — 2003. – 2(14). — С. 1-4.

5. Кулаков В.И. Современные принципы антибактериальной терапии в акушерстве, гинекологии и неонатологии // Акушерство и гинекология. — 2002. — № 4. — С. 3-6.

6. Nelson D.B., Ness R.B., Peipekt S. Fetal Factors predicting upper genital tract inflammation aming women with lowergenital tract infection // J. Womens Health. — 1998. — 8. — 1033-1040.

7. Лебедюк В.В., Акашева Н.Ж. Современные подходы к лечению больных острыми воспалительными заболеваниями внутренних половых органов // Український хіміотерапевтичний журнал — 2010. — № 1–2 (23). — С. 67-70.

8. Penson E. et al. // Acta Obstet. Gynec. Scand. — 1996. — V. 75, № 8. — P. 757-761.

9. Preventing infective sequelae of abortion / Penney G.C. Depatment of obstetrics and Gynecology, Aberdeen Maternity Hospital, UK // Hum. Reprod. — 1997. — № 12 (11 Suppl.). — Р. 107-112.

10. Коган Б.Г., Гордеева Г.Д., Мелещенко О.А. Цифран СТ и Клабакс OD в комплексном лечении воспалительных заболеваний женских половых органов смешанной этиологии // Здоровье женщины. — 2005. — № 4(24). — С. 1-5.

11. Усенко Л.В. Современные подходы к рациональной антибактериальной терапии в условиях ОРИТ: Метод. рекомендации. — Днепропетровск, 2002. — 28 с.

12. Appelbaum P., Hunter P. The fluoroquinolon antibacterials: past, present and future perspectives // Int. J. Antimicrob Agents. — 2000. — Vol. 16, № 5. — P. 15.

13. Яглов В.В. Воспалительные заболевания органов малого таза // Consilium medicum. — 2001. — Т. 1, № 3.

14. Байрамова Г.Р. Бактериальный вагиноз // Consilium medicum. — 2001. — Т. 3, № 2.

15. Роговая О.Н., Борисова Я.Ю., Железная А.А. Возможно ли применение фторхинолоновых антибиотиков в акушерской практике // Здоровье женщины. — 2003. — № 3(15). — С. 71-73.

16. Двуліт М.П. Застосування препарату Цифран СТ з метою профілактики ускладнень при абортах // Мистецтво лікування. — 2015. — № 7–8 (123–124). — С. 33-36.

17. Товстановская В.А., Прилуцкая А.Б., Лупич С.В. Профилактика гнойно-септических послеоперационных ослонений в гинекологии // Здоровье женщины. — 2003. — № 1(13). — С. 31-32.

18. Чистик Т. Брустан — рациональный выбор симптоматической и патогенетической терапии лихорадочного и болевого синдромов // Новости медицины и формации. — 2014. — № 9–10. — С. 2-12.

19. Fein A. Nociceptors and the perception of pain / Fein A. — Farmington, CT: University of Connecticut Health Center, 2012 (Revised). — 153 р.

20. Бельська І.В., Головченко Ю.І. Алгоритм клініко-параклінічного обстеження та лікувальної тактики при болях у нижньому відділі спини в жінок фертильного віку на фоні хронічного аднекситу // Міжнародний неврологічний журнал. — 2015. — № 2(72). — С. 160-168.

21. Носкова О.В. Супружеская дезадаптация при хроническом аднексите с синдромом тазовой боли у женщин // Міжнародний медичний журнал. — 2004. — № 3 — С. 110-113.

22. Щокіна К.Г. Досягнення та перспективи вивчення сучасних нестероїдних протизапальних засобів // Клінічна фармація. — 2009. — Т. 13, № 2. — С. 14-19.

23. Ong C.K., Seymour R.A., Lirk P., Merry A.F. Combining paracetamol (acetaminophen) with nonsteroidal antiinflammatory drugs: a qualitative systematic review of analgesic efficacy for acute postoperative pain // Anesth. Analg. — 2010. — 110(4). — 1170-09.

наверх

test course

Для успешного прохождения теста вам необходимо ответить верно на не менее, чем 75% вопросов.
1 Задача 1
Вимоги ВООЗ до препаратів для лікування запальних захворювань жіночих статевих органів:

 • A. Висока ефективність, низька токсичність, добра переносимість, повільний розвиток резистентності, можливість зниження кратності прийому, пероральна форма.
 • B. Низька токсичність, добра переносимість, повільний розвиток резистентності, можливість зниження кратності прийому, пероральна форма.
 • C. Повільний розвиток резистентності, можливість зниження кратності прийому, пероральна форма.
 • D. Висока ефективність, низька токсичність, добра переносимість, повільний розвиток резистентності, можливість зниження кратності прийому.
 • E. Висока ефективність, низька токсичність, добра переносимість, повільний розвиток резистентності, пероральна форма.
2 Задача 2
У складі препарату Цифран СТ® міститься:

 • A. Ципрофлоксацин та тинідазол.
 • B. Ципрофлоксацин та метронідазол.
 • C. Цефтріаксон та тинідазол.
 • D. Ципрофлоксацин та орнідазол.
 • E. Норфлоксацин та тинідазол.
3 Задача 3
Оптимальні фармакокінетичні властивості фторхінолонів:

 • A. Високі біодоступність і ступінь проникнення в різні тканини та середовища організму, тривалий період напів­виведення, що дозволяє приймати їх не частіше 2 разів на добу.
 • B. Висока біодоступність і низький ступінь проникнення в різні тканини та середовища організму, тривалий період напіввиведення, що дозволяє приймати їх 4 рази на добу.
 • C. Низькі біодоступність і ступінь проникнення в різні тканини та середовища організму, тривалий період напіввиведення, що дозволяє приймати їх 4 рази на добу.
 • D. Високі біодоступність і ступінь проникнення в різні тканини та середовища організму, короткий період напів­виведення, кратність прийому 2 рази на добу.
 • E. Висока біодоступність, низький ступінь проникнення в різні тканини та середовища організму, тривалий період напіввиведення, що дозволяє приймати їх не частіше 4 разів на добу.
4 Задача 4
Переваги тинідазолу в групі нітроімідазолів:

 • A. Висока біодоступність, високі пікові концентрації, які впливають на помірно-чутливі форми мікроорганізмів, період напіввиведення 12 год, низьке зв’язування з білками крові, ефективний щодо метронідазолрезистентних штамів.
 • B. Висока біодоступність, низькі концентрації, які впливають на помірно чутливі форми мікроорганізмів, низька бактерицидна дія, низьке зв’язування з біл- ками крові, ефективний щодо метронідазолрезистентних штамів.
 • C. Низька біодоступність, низькі пікові концентрації, низьке зв'язування з білками крові, ефективний щодо метронідазолрезистентних штамів.
 • D. Висока біодоступність, високі пікові концентрації, які впливають на помірно чутливі форми мікроорганізмів, період напіввиведення 12 год, високе зв’язування з білками крові, низька бактерицидна дія.
 • E. Високі пікові концентрації, які впливають на помірно чутливі форми мікроорганізмів, період напів­виведення 4 год, високе зв’язування з білками крові, ефективний щодо метро­нідазолрезистентних штамів; висока біо­доступність.
5 Задача 5
Основа синергічної бактерицидної дії ципрофлоксацину і тинідазолу:

 • A. Дія препаратів на рівні ДНК мікробної клітини, залежність ефекту від концентрації, постантибіотичний ефект.
 • B. Дія препаратів на рівні оболонки мікробної клітини, залежність ефекту від концентрації, постантибіотичний ефект.
 • C. Залежність ефекту від концентрації, постантибіотичний ефект.
 • D. Дія препаратів на рівні ДНК мікробної клітини, незалежність ефекту від концентрації, відсутність постантибіотичного ефекту.
 • E. Дія препаратів на рівні ДНК мікробної клітини, відсутній постантибіотичний ефект.
6 Задача 6
Міжнародні гаранти високої якості Цифрану СТ® (ТОВ «Ранбаксі Фармасьютікалс Україна», група компаній «Сан Фарма»):

 • A. Агентство з контролю за ліками Великобританії, Управління з контролю за продуктами та ліками США, Управління з терапевтичних товарів Австралії, Національний інститут фармації Угорщини.
 • B. Управління з контролю за продуктами та ліками США, Управління з терапевтичних товарів Австралії, Національний інститут фармації Угорщини.
 • C. Агентство з контролю за ліками Великобританії, Управління з контролю за продуктами та ліками США.
 • D. Управління з терапевтичних товарів Австралії, Національний інститут фармації Угорщини.
 • E. Національний інститут фармації Угорщини, Управління з контролю за продуктами та ліками США.
7 Задача 7
Спектр протимікробної активності Цифрану СТ® (ТОВ «Ранбаксі Фармасьютікалс Україна», група компаній «Сан Фарма»):

 • A. Ефективний щодо грампозитивних, грамнегативних аеробно-анаеробних інфекцій, а також змішаних протозойно-бактеріальних інфекцій.
 • B. Ефективний щодо грампозитивних, а також змішаних протозойно-бактеріальних інфекцій.
 • C. Ефективний щодо грампозитивних, грибкових інфекцій, а також змішаних протозойно-бактеріальних інфекцій.
 • D. Ефективний щодо грамнегативних аеробно-анаеробних інфекцій, а також змішаних протозойно-бактеріальних інфекцій.
 • E. Ефективний щодо грамнегативних аеробно-анаеробних інфекцій, грибкових інфекцій, а також змішаних протозойно-бактеріальних інфекцій.
8 Задача 8
Період напіввиведення Цифрану СТ® (ТОВ «Ранбаксі Фармасьютікалс Україна», група компаній «Сан Фарма») становить:

 • A. 3–5 годин.
 • B. 1 година.
 • C. 6–8 годин.
 • D. 10–12 годин.
 • E. 12–18 годин.
9 Задача 9
До складу препарату Брустан (ТОВ «Ранбаксі Фарма­сьютікалс Україна», група компаній «Сан Фарма») входить:

 • A. Ібупрофен та парацетамол.
 • B. Ібупрофен та аспірин.
 • C. Індометацин та парацетамол.
 • D. Ібупрофен та диклофенак.
 • E. Індометацин та диклофенак.
10 Задача 10
Які властивості забезпечують біодоступність Брустану (ТОВ «Ранбаксі Фармасьютікалс Україна», група компаній «Сан Фарма»)?

 • A. Високий рівень з’язування з білками крові, швидке всмоктування в шлунково-кишковому тракті, період напіввиведення до 3,5 години.
 • B. Високий рівень з’язування з білками крові, повільне всмоктування в шлунково-кишковому тракті, період напіввиведення до 6 годин.
 • C. Низький рівень з’язування з білками крові, повільне всмоктування в шлунково-кишковому тракті, період напіввиведення до 3,5 години.
 • D. Низький рівень з’язування з білками крові, повільне всмоктування в шлунково-кишковому тракті, період напіввиведення до 2 годин.
 • E. Низький рівень з’язування з білками крові, період напіввиведення до 6 годин.