Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.СІМЕЙНІ ЛІКАРІ ТА ТЕРАПЕВТИ

НЕВРОЛОГИ, НЕЙРОХІРУРГИ, ЛІКАРІ ЗАГАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

КАРДІОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, РЕВМАТОЛОГИ, НЕВРОЛОГИ, ЕНДОКРИНОЛОГИ

СТОМАТОЛОГИ

ІНФЕКЦІОНІСТИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИ, ГЕПАТОЛОГИ

ТРАВМАТОЛОГИ

ОНКОЛОГИ, (ОНКО-ГЕМАТОЛОГИ, ХІМІОТЕРАПЕВТИ, МАМОЛОГИ, ОНКО-ХІРУРГИ)

ЕНДОКРИНОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, КАРДІОЛОГИ ТА ІНШІ СПЕЦІАЛІСТИ

ПЕДІАТРИ ТА СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

АНЕСТЕЗІОЛОГИ, ХІРУРГИ

International journal of endocrinology 2 (34) 2011

Back to issue

До 80-річчя від дня народження академіка Любомира Антоновича Пирога

1  березня  випов- нилося 80 років видатному українському вченому і громадському діячеві Любомирові Антоновичу Пирогу. Народившись у простій хліборобській родині на Івано-Франківщині голодного 31-го, майбутній науковець пройшов через усі воєнні лихоліття, пережив депортацію й насильницьку смерть трьох своїх рідних дядьків — жертв сталінських «зачисток», якимось дивом успішно оминув тенета КДБ, куди за дружбу зі славною когортою волеборців-шістдесятників його неодноразово запрошували на «роз’яснювальні співбесіди», щоб потім стрімко з’явитися на незалежницькому вже розбудовчому небосхилі. Академік Пиріг є гідним представником рідкісної тепер когорти особливих лікарів України. Їхня унікальність відразу відчувається і виділяє їх як серед колег-медиків, так і серед інтелігенції інших спеціальностей. Крім найвищого професіоналізму, їм притаманна особлива громадянська позиція, особливе ставлення до людей, не тільки хворих, і особливе становище у суспільстві, часто зовсім відмінне від офіційного. Саме тому вони користуються особливою повагою і любов’ю серед населення. Рідкісне поєднання шляхетного вигляду, стриманої зовнішності з відразу відчутним випромінюванням великої внутрішньої енергії, інтелекту і доброти притаманні Любомиру Антоновичу.

Л.А. Пиріг навчався у Львівському медичному інституті, який закінчив із відзнакою у 1945 р., і до 1958 р. працював практичним лікарем на курорті Моршин. Опанувавши основи гастроентерології та курортології, він на підставі результатів власних спостережень публікує низку матеріалів, включаючи й дві книжки про Моршинський курорт. Потім — навчання в аспірантурі в Києві під керівництвом професора А.Л. Міхньова і захист кандидатської дисертації за темою «Деякі показники функціонального стану шлунка при лікуванні ревматизму та інфекційного неспецифічного поліартриту АКТГ і кортизоном».

З переходом на посаду асистента однієї з кафедр терапії Київського медичного інституту ім. О.О. Богомольця Любомир Антонович продовжує наукові дослідження в галузі гастроентерології, а з 1966 р. — в галузі нефрології під керівництвом професора А.П. Пелещука. У 1973 р. на пропозицію тодішнього директора Інституту урології та нефрології професора В.С. Карпенка вчений очолює відділ терапевтичної нефрології, обіймаючи з 1976 по 1990 р. ще й посаду заступника директора з наукової роботи.

Очолюваний Л.А. Пирогом відділ досліджував головним чином проблему гломерулонефриту — дуже поширеного патологічного стану нирок. Поглиблено опрацьовувались різні лікувальні підходи при цьому захворюванні. У захищеній у 1978 р. докторській дисертації «Еволюція гострого і хронічного гломерулонефриту» Л.А. Пиріг обґрунтував концепцію клінічної еволюції цього захворювання з виділенням його гіпертензивної стадії. Будучи тривалий час куратором нефрологічних санаторіїв Південного берегу Криму, Любомир Антонович науково довів доцільність санаторного лікування в цій кліматичній зоні хворих на хронічний гломерулонефрит, людей із пересадженою ниркою.

Окремою сферою турбот Л.А. Пирога є створення і розвиток нефрологічної допомоги в Україні. Багато сил доклав він до цієї справи як головний нефролог МОЗ (1979–1993). Йому належала ініціатива створення кафедри нефрології Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика (1995), яку він очолює й тепер.

Підвищенню рівня знань лікарів із нефрології сприяли складені Любомиром Антоновичем та за його участю численні методичні рекомендації, інформаційні листи. Часто виступає він у пресі, на радіо, телебаченні як популяризатор знань із нефрології серед населення. У своїх численних публіцистичних статтях учений оцінює сучасний стан системи охорони здоров’я, демографічну ситуацію в Україні, обстоює загальнолюдську та професійну гідність Лікаря — Громадянина і Патріота.

Саме народний депутат Л.А. Пиріг ініціював свого часу розробку Національної програми захисту генофонду населення України, а в галузі охорони здоров’я став фундатором вітчизняної нефрологічної служби (причому починаючи фактично з нуля) — з усіма її розгалуженими обласними і районними структурами, зі щорічним проведенням перепідготовчих семінарів та курсів із підвищення кваліфікації для лікарів будь-якого рівня. Та й тепер, вже залишивши, здавалося б, велику політику, Любомир Антонович не сидить склавши руки і, як завжди, регулярно консультує пацієнтів, які їдуть до нього чи не з усіх усюд, цілком зосередивши свої сили та високі фахові здібності на прийманні хворих у Національній медичній академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика.

Упродовж майже усього свого свідомого життя він активно займається розширенням контактів із нашою творчою та науковою діаспорою. І аж ніяк, далебі, не випадково, що кращі її представники, зібравшись у Львові, висловили одностайне побажання щодо обрання академіка Л.А. Пирога президентом Світової федерації українських лікарських товариств. Отже, справді щасливою і багатогранною виявилася життєва стежина надзвичайно допитливого, охайного і чемного душею юнака з Рогатина.

Для всіх нас він є взірцем високого служіння інтересам українського народу і професійній справі лікаря-гуманіста. Видатний вчений у галузі нефрології, Любомир Антонович Пиріг доклав чимало зусиль для створення в системі післядипломної освіти першої в країні кафедри нефрології, яку очолює ось уже понад 15 років. У минулому обіймав посаду першого головного нефролога МОЗ України, він засновник і очільник Української асоціації нефрологів (з 1982 року), доктор медичних наук, професор, академік НАМН і член-кореспондент НАН України, заслужений діяч науки і техніки України, автор 540 наукових публікацій, цілої низки монографій, підручників, посібників, довідників і методичних рекомендацій, численних медико-публіцистичних і науково-популярних матеріалів. Нагороджений Орденом князя Ярослава Мудрого (2007), Почесною грамотою Верховної Ради України (2010), лауреат Державної премії в галузі науки й техніки (2009).

Любомир Пиріг — відомий громадський діяч, народний депутат України І скликання, очолював у Верховній Раді України підкомісію з питань збереження генофонду нації, ініціатор створення і президент Всеукраїнського лікарського товариства (з 1990 року), президент Світової федерації українських лікарських товариств (з 2000 року), голова медичної секції Товариства «Україна-Світ», заступник голови Українського міжнародного комітету з питань науки і культури при НАН України. Він є членом редколегій та редакційних рад численних медичних журналів, всеукраїнської газети «Ваше здоров’я», «Енциклопедії сучасної України», двох спеціалізованих учених рад, Комісії з питань біоетики при Кабінеті Міністрів України. 


Пишаючись тим, що істинний інтелігент, палкий поборник української національної ідеї Любомир Пиріг є членом нашої редакційної колегії і постійним автором публікацій, і вітаючи зі славним ювілеєм, бажаємо ще багато-багато років творчого життя і людського щастя.

Редакційна колегія «Міжнародного ендокринологічного журналу»


Similar articles

Beyond the Turn of the Twentieth
Authors: Pyrih L.A., Taran O.I. - Department of Nephrology and RRT of National Medical Academy of Postgraduate Education named after P.L. Shupyk, Kyiv, Ukraine
"Kidneys" 2 (16) 2016
Categories: Nephrology
Sections: Anniversaries

Back to issue