Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.СІМЕЙНІ ЛІКАРІ ТА ТЕРАПЕВТИ

НЕВРОЛОГИ, НЕЙРОХІРУРГИ, ЛІКАРІ ЗАГАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

КАРДІОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, РЕВМАТОЛОГИ, НЕВРОЛОГИ, ЕНДОКРИНОЛОГИ

СТОМАТОЛОГИ

ІНФЕКЦІОНІСТИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИ, ГЕПАТОЛОГИ

ТРАВМАТОЛОГИ

ОНКОЛОГИ, (ОНКО-ГЕМАТОЛОГИ, ХІМІОТЕРАПЕВТИ, МАМОЛОГИ, ОНКО-ХІРУРГИ)

ЕНДОКРИНОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, КАРДІОЛОГИ ТА ІНШІ СПЕЦІАЛІСТИ

ПЕДІАТРИ ТА СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

АНЕСТЕЗІОЛОГИ, ХІРУРГИ

"News of medicine and pharmacy" 8 (362) 2011

Back to issue

До уваги алергологів України!


Summary

Нижче ми публікуємо як зразок аеропалінопрогноз для м. Вінниці на 12–19 травня і 19–26 травня 2011 року. Наскільки нам відомо, такого прогнозування і поширення подібної інформації в Україні, на відміну від багатьох розвинених країн, досі не було. Впевнені, нам слід вітати проведення аеропалінологічних досліджень у максимально більшій кількості регіонів України (зараз, окрім відомого мультирегіонального дослідження, фінансованого фірмою «Шеринг-Плау», ситуацію з пилкування рослин вивчають у Вінниці, Запоріжжі, намагаються вивчати у Львові, Харкові).

Професор Б. Пухлик

Прогноз на 12–19 травня

Сезон пилкування алергенних дерев 2011 року у Вінниці добігає кінця. У цілому він не був дуже активним. На даний момент у повітрі знаходиться пилок дуба. Його пік із середнім значенням концентрацій може очікуватись 15–16 травня. Крім дуба, найактивнішим пилкуванням на цьому тижні характеризується горіх.

Основний пік викидів пилку вільхою, березою, грабом і ліщиною вже пройшов.

У Вінниці пилкують також хвойні дерева (сосна, ялина, ялиця), але вінничани зазвичай не страждають від алергії до такого пилку.

Пилок дерев у повітрі Вінниці поступово замінюється пилком трав. Уже зараз реєструється пилок бур’янів родин хрестоцвіті (дикі родичі капусти та редьки), кульбаби, рослин, які живуть біля води (ситник).

Опади, що прогнозуються у Вінниці у п’ятницю (13.05), суботу (14.05), понеділок (16.05), вівторок (17.05), полегшать хворим симптоми алергії.

Прогноз на 19–26 травня 2011 року

Сезон пилкування алергенних дерев 2011 року у Вінниці добігає кінця. У цілому він не був дуже активним. На даний момент у повітрі знаходиться пилок берези, дубу, грабу в незначних концентраціях. Найактивнішим пилкуванням на цьому тижні характеризується горіх. Пилок дерев та кущів, які щойно зацвіли у Вінниці пахучими квітами (каштан, бузок), мало реєструється у повітрі. Проте людям із чутливістю до такого пилку не рекомендується нюхати названі квіти, тим самим вдихаючи пилок.

У Вінниці пилкують також хвойні дерева (сосна, ялина, ялиця), але вінничани зазвичай не страждають від алергії до цих рослин.

Пилок дерев у повітрі Вінниці поступово замінюється пилком трав. Вже зараз реєструється пилок бур’янів родин хрестоцвіті (дикі родичі капусти та редьки), гречкові, складноцвіті, жовтцеві, рослин, які живуть біля води (ситник), а також поодинокі зерна злакових трав. Сезон пилкування злаків розпочнеться не менше ніж за тиждень. Також у вінницькому повітрі поступово збільшується концентрація алергенних спор, які добре поширюються в теплу та вологу погоду.

Опади, що прогнозуються у Вінниці щодня з четверга (19.05) по вівторок (24.05), полегшать хворим симптоми алергії до пилку, але можуть загострити алергію до спор грибів.

Нижче наведені лікарські рекомендації хворим на поліноз.

Якщо Ви відчуваєте симптоми полінозу (алергії на пилок рослин) або хочете попередити їх появу взагалі:

1. Не займайтесь активною діяльністю на вулиці в ранковий час (пік викиду пилку припадає на період з 5-ї до 12-ї години ранку), особливо в суху повітряну погоду.

2. Не вивішуйте для сушіння на відкритому повітрі одяг і білизну — на неї осідає пилок.

3. Зачиняйте вікна на ніч і вранці або завішуйте вікна мокрою тканиною. Закривайте вікна в автомобілях.

4. Носіть звичайні або сонцезахисні окуляри. Вони частково захищають очі від пилку. По можливості користуйтеся маскою, особливо за містом.

5. Після повернення з вулиці мийте голову і руки, промивайте очі й ніс теплою водою.

6. У період загострення, а також поза сезоном не вживайте продукти, які містять інгредієнти, що можуть спричинити перехресні реакції з алергенами пилку. Зокрема, при алергії на пилок дерев (вільха,береза, ліщина, граб, дуб) не рекомендовано вживати:

— мед, горіхи;

— вишні,черешні, полуницю;

— моркву, молоду картоплю;

— яблука, персики, абрикоси;

— березовий сік;

— коньяк.

7. При алергії на пилок дерев не рекомендовано вживати березові бруньки, вільхові шишки і препарати на їх основі, наприклад альтан, альтабор.

8. При наявності температури в період загострення полінозу не використовуйте безконтрольно жарознижуючі та антибактеріальні препарати. Необхідність їх вживання визначає тільки лікар.

9. Якщо є можливість, поїдьте у відпустку в морські, степові або гірські райони України, де активне пилкування дерев на даний час не спостерігається.

10. Знаходячись за кермом або виконуючи роботу, що потребує значної уваги, не використовуйте протиалергійні препарати без погодження з лікарем. Багато із них мають снодійний ефект і знижують швидкість реакції. Пам’ятайте, що, згідно зі ст. 130 Адміністративного кодексу України, управління транспортними засобами особами під впливом лікарських препаратів, які знижують їх увагу і швидкість реакції, прирівнюється до водіння в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння.

11. Усі лікувальні й профілактичні заходи при алергії на пилок рослин необхідно узгоджувати з лікарем-алергологом. Тільки в алергологічному кабінеті можливо встановити етіологічний (причинний) діагноз і максимально правильно призначити профілактичне (попереджувальне) лікування.

Аеропалінопрогноз здійснюється аеробіологічною групою Вінницького національного медичного університету (керівник В. Родінкова) за підтримки Вінницького алергологічного кабінету № 1 (завідувач Б. Стремедловський).


Similar articles

Authors: Вікторія Родінкова - кандидат біологічних наук Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова
"News of medicine and pharmacy" 15 (425) 2012
Authors: В.В. Родінкова, Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова; О.С. Білоус, Вінницька міська поліклініка № 2
"News of medicine and pharmacy" Аллергология и иммунология (322) 2010 (тематический номер)
Динаміка структури сенсибілізації до пилку серед дитячого населення Львівської області протягом 20-річного спостереження
Authors: Беш Л.В., Новікевич С.З., Задворна О.І., Оліярник Л.Ю. - Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького
"Child`s Health" 7 (58) 2014
Categories: Allergology, Pediatrics/Neonatology
Sections: Clinical researches

Back to issue