Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

"Kidneys" 2 (08) 2014

Back to issue

Пам’ятка для пацієнта з набряками

Authors: Іванов Д. — професор

Categories: Family medicine/Therapy, Cardiology, Nephrology

Sections: Specialist manual

print version

Статья опубликована на с. 79

Якщо Ви маєте набряки, що найчастіше виявляються на ногах, зверніться за консультацією до сімейного лікаря, кардіолога або нефролога.

Для самостійної діагностики набряків оцініть приріст маси тіла за останній час, наявність на шкірі ніг слідів від шкарпеток або тісного взуття, припухлість обличчя після сну, важкість при знятті обручки або дискомфорт при зміні взуття ввечері. Притиснувши великим пальцем шкіру на гомілці, Ви зможете самостійно встановити наявність ямки, що свідчить про зайву рідину на ногах. Подальший контроль за набряками полягає у вимірювання маси тіла щоранку (можливо на вагах із визначенням імпедансу).

Для встановлення можливих причин набряків перевірте значення артеріального тиску, здайте загальний аналіз крові і сечі, проведіть біохімічне дослідження крові на креатинін, сечовину, глюкозу. Зверніть увагу, чи не встаєте Ви вночі в туалет і чи не супроводжується це спрагою. Бажаним є визначення концентрації альдостерону в крові.

Якщо Ви маєте наявний цукровий діабет, хронічне захворювання нирок або серцеву недостатність і у Вас з’явились набряки, зверніться до спеціаліста. Перевірте також, чи не призначені Вам блокатори кальцієвих каналів і чи не збільшені їх дози, що можуть призводити до появи набряків.

Найчастіше в сучасній медицині для зменшення набряків використовуються торасемід, гіпотіазид (у складі антигіпертензивних препаратів), індапамід, ксипамід, модуретик та верошпірон (або інспра). Застосування інших препаратів, у тому числі фуросеміду (лазиксу), на даний час обмежене. Якщо Ви приймаєте один із перелічених препаратів, зверніться до лікаря щодо поради зміни дози або самого препарату. Зауважте, що більшість людей не потребує прийому сечогінного препарату вранці натще, препарати можуть прийматися в середині дня. Окрім верошпірону (інспри) не рекомендується приймати препарати понад 6 діб, не забувайте робити перерву на 1–2 дні, про що консультуйтесь із Вашим лікарем.

Якщо разом із сечогінними (окрім верошпірону, інспри і модуретика) Ви приймаєте інгібітор АПФ або сартан, як правило, немає необхідності додатково застосовувати препарати калію. Зауважте, що для підтримання сечогінного ефекту Вам необхідно мати в раціоні харчову сіль 3 г/добу, її жорстке обмеження може спричиняти зниження сечогінного ефекту.


Similar articles


Back to issue