Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Дзеркальна терапія у фізичній нейрореабілітації пацієнтів після мозкового інсульту

Authors: Сіделковський O.Л., Корчинський А.A., Савчук М.М.
Клініка сучасної неврології «Аксімед», м. Київ, Україна

Sections: Школа Аксимед

print version

На VI Світовому конгресі з інсульту (Відень, Австрія, серпень 2008 р.) були наведені перші результати наукових досліджень щодо ефективності дзеркальної терапії (ДТ) у комплексній програмі реабілітації постінсультних хворих.

Ця подія може вважатися офіційним визнанням доцільності включення ДТ у традиційну программу медичної реабілітації пацієнтів цього профілю.

ДТ — це простий та безпечний метод активного формування нервово-м’язових компенсаторних фізіологічних механізмів, що забезпечують відновлення рухових функцій, порушених унаслідок захворювання.

Синергічна дія пропріоцептивної та оптичної стимуляції, що виникає при одночасному виконанні рухів здоровою кінцівкою, має супроводжуватися концентрацією уваги пацієнта на спостереженні у дзеркалі за виникненням подібних рухів у функціонально недієздатній кінцівці.

Ці умови створюються непрозорою дзеркальною перегородкою, що закриває від пацієнта рухи здорової кінцівки. Завдяки цій оптичній ілюзії поступово виникає відновлення рухової функції протилежної кінцівки.

За нашим досвідом, у клініці сучасної неврології «Аксімед» за мотивованою згодою 25 пацієнтів із постінсультним глибоким геміпарезом або плегією (17 жінок та 8 чоловіків, середній вік — (59,4 ± 3,6) року, зі строком після інсульту 3,4 місяця) було проведено персоніфіковану програму комплексної нейрореабілітації із включенням ДТ.

Процедура дзеркального тренування займала 10–12 хвилин, перші 3–5 занять проводилася під контролем інструктора (кінезитерапевта), який навчав пацієнта правильного виконання вправ.

Перед початком цієї програми у хворих проведено тестування за неврологічними шкалами (шкала Ренкіна, Ріверміта та індекс Бартел), після тримісячного курсу лікування позитивна динаміка рухових показників за цими шкалами відзначена у 21 пацієнта.