Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Міофасціальний больовий синдром

Міофасціальний синдром, або міофасціальний больовий синдром (МФБС), - неврологічний стан, який до сих пір недостатньо добре вивчений і викликає безліч суперечок серед неврологів. Міофасціальний синдром характеризується гострими болями, що локалізуються зазвичай в спині (але можуть страждати і інші частини тіла) та ірадіюють в сторону суглобів або самі суглоби. Звично вважати, що всі спинні болі пов'язані з проблемами з хребтом і подразненням нервових корінців. Однак у випадку з МФБС біль зароджується саме в м'язах внаслідок регулярних мікроспазмів тих чи інших волокон. Згодом в місці постійного м'язового спазму формується так звана тригерна точка, яка в будь-який момент може активізуватися і спровокувати больовий синдром. Складність постановки даного діагнозу полягає в тому, що захворювання недостатньо добре вивчено, а також часто мімікрує під інші неврологічні стани: остеохондроз, міжреберну невралгію, періартрит тощо.

Термін «міофасціальний» складається з двох частин: «міо» (myos - др.-грец.) - м'яз і «фасція» - м'язова оболонка. Фасція - невід'ємна частина кожного м'яза в людському організмі. Суть захворювання полягає в тому, що з тієї чи іншої причини м'язова оболонка стискається, зменшуючись в розмірах, що призводить до болів в затиснутому (спазмованому) м'язі, а потім його атрофії, щоб він міг «комфортно» поміщатися в зменшеній фасції. Зона скелетного м'яза, яка часто піддається спазму, згодом «звикає» до даного стану і утворює тригерну точку, яка проявляється не тільки в підвищеному м'язовому тонусі, але і в порушеннях рухової і різних вегетативних функцій. Головною особливістю, що відрізняє міофасціальний синдром від невралгії, є «відбитий» біль, який може реєструватися в місці, далекому від розташування самої тригерної точки.Similar articles

Pelvic pain as an interdisciplinary problem: some aspects
Authors: Орос М.М., Фістер Н.В.
Ужгородський національний університет, м. Ужгород, Україна

International neurological journal №4 (106), 2019
Date: 2019.08.07
Categories: Neurology
Sections: Specialist manual
Myofascial pain syndrome in railway workers
Authors: Сушко С.П.(1), Тондій О.Л.(2), Завальна О.П.(2), Тарасова О.І.(1), Забрудська Т.О.(1), Меркулова В.В.(1), Пенькова Л.О.(1), Мороз М.І.(1), Жидков М.В.(1)
1 - Харківська клінічна лікарня на залізничному транспорті № 1, м. Харків, Україна
2 - Харківська медична академія післядипломної освіти, м. Харків, Україна

International neurological journal №3 (97), 2018
Date: 2018.07.11
Categories: Neurology
Sections: Specialist manual