Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.СІМЕЙНІ ЛІКАРІ ТА ТЕРАПЕВТИ

НЕВРОЛОГИ, НЕЙРОХІРУРГИ, ЛІКАРІ ЗАГАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

КАРДІОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, РЕВМАТОЛОГИ, НЕВРОЛОГИ, ЕНДОКРИНОЛОГИ

СТОМАТОЛОГИ

ІНФЕКЦІОНІСТИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИ, ГЕПАТОЛОГИ

ТРАВМАТОЛОГИ

ОНКОЛОГИ, (ОНКО-ГЕМАТОЛОГИ, ХІМІОТЕРАПЕВТИ, МАМОЛОГИ, ОНКО-ХІРУРГИ)

ЕНДОКРИНОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, КАРДІОЛОГИ ТА ІНШІ СПЕЦІАЛІСТИ

ПЕДІАТРИ ТА СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

АНЕСТЕЗІОЛОГИ, ХІРУРГИ

Кіста епіфіза: причини виникнення і симптоми

Кіста шишкоподібної залози (епіфіза) головного мозку — доброякісне новоутворення. Воно характеризується виникненням порожнистої кісти з рідиною всередині. У більшості випадків хвороба не порушує роботу даного органа і не приносить дискомфорту людині. Проблеми можуть виникати, якщо розмір новоутворення починає заважати роботі епіфіза.

Кіста епіфіза є випадковою знахідкою при виконанні томографії голови (МРТ, КТ) у 10 % випадків. 80 % кіст менше від10 мм не викликають ніяких проблем. При розмірах 10-15 мм потрібно спостерігати за кістою, при цьому рекомендується проводити МРТ повторно.

Симптоми можуть з'явитися при розмірах кісти понад 15 мм, коли вона може здавити навколишні структури мозку і призвести до порушення току ліквору. У цьому випадку дійсно підвищується внутрішньочерепний тиск.

Причини виникнення

Точно встановити причину виникнення новоутворення вкрай складно. Найчастіші причини розвитку кісти такі:

 • закупорка каналу, який виводить секрет шишкоподібної залози. Це призводить до того, що він починає накопичуватися всередині цього органа і формує порожнину;
 • ехінокок може потрапити через кров у шишкоподібну залозу. Після цього для захисту від імунних клітин людини він формує кісту;
 • новоутворення, викликане гельмінтами, досить часто збільшується і приносить дискомфорт людині. Слід негайно реагувати на даний тип захворювання.  

Симптоми

Якщо кіста ніяк не заважає роботі головного мозку і шишкоподібної залози, то симптоми відсутні. Великі новоутворення викликають такі неприємні прояви:

 • головний біль;
 • запаморочення;
 • розмитість в очах;
 • порушення гостроти зору;
 • порушення координації і дрібної моторики;
 • швидка втомлюваність;
 • розвиток водянки;
 • нудота.

Велике новоутворення здатне порушувати роботу епіфіза й інших важливих частин середнього мозку. Кістозне новоутворення, викликане паразитами, проявляється більш яскравими симптомами. Якщо ураження шишкоподібної залози викликає ехінокок, пригнічуються розумові здібності, виникають депресія і галюцинації. При такому ураженні хвороба стрімко прогресує.