Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

International journal of endocrinology 2(20) 2009

Back to issue

Пам’яті Михайла Івановича Балаболкіна

Пішла з життя людина, ім’я якої всі ці роки регулярно з’являлось на сторінках «Міжнародного ендокринологічного журналу»: доктор медичних наук, професор Михайло Іванович Балаболкін був не лише видатним клініцистом-ендокринологом і вченим, який користувався заслуженим авторитетом далеко за межами Російської Федерації, але й добрим другом і порадником нашого журналу та його читачів.
Михайло Іванович народився 18 листопада 1934 р. у
м. Кушва Свердловської області в робітничій сім’ї. У 1953 році він закінчив Камишинську фельдшерсько-акушерську школу і вступив до педіатричного факультету 2-го Московського медичного інституту ім. М.І. Пирогова. У 1957 р. як талановитого студента його рекомендували на навчання на лікувальний факультет Карлового університету в Прагу. Свою практичну лікарську діяльність Михайло Іванович розпочав на Камчатці в Мільковській районній лікарні у 1959 р., поєднуючи роботу ендокринолога та інфекціоніста. Виступ молодого лікаря з доповіддю стосовно зоба на конференції лікарів Далекого Сходу і Сибіру в 1961 р. справив таке враження на науковців, що Михайла Івановича запросили на роботу в НДІ ендокринології й хімії гормонів АМН СРСР. У 1966 р. М.І. Балаболкін захистив кандидатську дисертацію і в тому ж році став головним спеціалістом ученої медичної ради МОЗ СРСР. У 1971 р. ним була захищена докторська дисертація, і Михайло Іванович був призначений радником із медицини в Постійному представництві СРСР при ООН, де він працював до 1975 р.
Обидві його дисертації присвячені захворюванням гіпоталамо-гіпофізарної системи, і зокрема акромегалії, гіпофізарному нанізму, хворобі Іценка — Кушинга, пухлинам надниркових залоз, при яких вивчалась секреція гормону росту та інсуліну, їхній вплив на розвиток патології. Михайло Іванович уперше в Росії запровадив імунологічний, а потім і радіоімунологічний методи визначення гормону росту та інсуліну в сироватці крові.
1977 року ним була організована перша кафедра ендокринології в Московському медичному стоматологічному інституті ім. М. Семашка, яку Михайло Іванович очолював до 1990 р. З 1990 до 2008 р. професор М.І. Балаболкін очолював кафедру ендокринології факультету післядипломного навчання в Московській медичній академії ім. І.М. Сєченова. 1990 року Михайло Іванович був призначений директором Інституту діабету Ендокринологічного наукового центру Російської АМН. М.І. Балаболкін — автор понад 600 наукових статей, 30 монографій і підручників, під його керівництвом захищено 12 докторських і 53 кандидатські дисертації. Багато його книг стали настільними посібниками для лікарів, зокрема «Дифференциальная диагностика и лечение эндокринных заболеваний» (2002), «Лечение сахарного диабета и его осложнений» (2005), «Фундаментальная и клиническая тиреоидология» (2007).
Михайло Іванович випромінював оптимізм, він дуже любив життя у всіх його проявах. На зустрічах із цією душевною і глибоко інтелігентною людиною завжди створювалась особлива атмосфера миру і добра. І навіть дізнавшись про свою смертельну недугу, Михайло Іванович не відступив, а оголосив їй відкритий бій, зважившись на операцію, і продовжував роботу над дослідженнями, книгами…
Таким він залишиться в нашій пам’яті назавжди.

Володимир Паньків


Bibliography

 

Similar articles

Професор І.І. Кутько: життєвий шлях та наукова спадщина (до 80-річчя з дня народження)
Authors: Петрюк О.П.(1, 2), Петрюк П.Т.(3), Сосін І.К.(4)
1 - ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології НАМН України», м. Харків, Україна
2 - КЗОЗ «Харківська обласна клінічна психіатрична лікарня № 3» (Сабурова дача), м. Харків, Україна
3 - Харківський міський благодійний фонд психосоціальної реабілітації осіб із проблемами психіки, м. Харків, Україна
4 - Харківська медична академія післядипломної освіти, м. Харків, Україна

"News of medicine and pharmacy" 9 (621) 2017
Date: 2017.09.13
Sections: Memory pages
Authors: Ю.Л. Курако, Одеський державний медичний університет
International neurological journal 3(3) 2005
Date: 2008.05.23
Categories: Neurology
Sections: Нistory of medicine

Back to issue