Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

International journal of endocrinology 4(22) 2009

Back to issue

VII Міжнародний форум керівників східноєвропейських діабетичних організацій. Під квітучими каштанами Києва…

У середині травня 2009 року в Києві відбувся VII Міжнародний форум керівників східноєвропейських діабетичних організацій. У роботі форуму взяли участь почесні гості — керівники Міжнародної діабетичної федерації (IDF-Global) — віце-президенти Вім Вієнтьєнс і Валентина Очеретенко, а також керівники IDF-Euro. Великий внесок в успішне проведення заходу зробила компанія «Ново Нордіск» — постійний генеральний партнер форуму.

…За вікнами аудиторії, де відбувався форум, під квітучими каштанами народ весело відзначав День Європи — на пішохідному цього дня Хрещатику було велелюдно, у павільйонах різних країн роздавали яскраві буклети, тут же виступали національні ансамблі. Поблизу Майдану можна було натрапити на намети зі знайомими гаслами перевірити кров на цукор — це акція київської громадської організації, присвячена зустрічі лідерів діабетичного руху з дев’яти країн (Азербайджану, Білорусі, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Узбекистану, України й Росії).

Незмінним «талісманом» таких форумів називають Віма Вієнтьєнса, який нещодавно відзначив своє 70-річчя (із них — 58 років із діабетом) — завжди усміхненої та енергійної, незважаючи на інвалідність, людини — ініціатора продуктивних ідей і давнього друга багатьох діабетичних організацій у країнах пострадянського простору.

Стратегічний план Міжнародної діабетичної федерації (МДФ) на 2010–2012 рр., що стосується всіх нас, передбачає досягнення позитивних змін на всіх рівнях у профілактиці діабету та його ускладнень, підвищення доступності лікарських засобів, розвиток і підтримку громадського діабетичного руху. Щодо цього найбільші успіхи відзначаються в європейському регіоні (IDF-Euro), де проживає 31 млн людей із цукровим діабетом і зареєстровано 59 національних діабетичних асоціацій. Актуальне гасло МДФ звучить так: «Думати глобально, а діяти — локально». Тобто активно працювати на місцях, відстоюючи потреби та інтереси людей із діабетом.

Проведення київського форуму припало на 20-річчя діабетичного руху в Україні: першою організа-цією, створеною 1988 року за ініціативою «знизу», стало Харківське обласне діабетичне товариство. Сьогодні ряд великих загонів громадського руху в країні бореться за кращу якість життя людей, хворих на цукровий діабет. Однак це завдання, на думку депутата Верховної Ради Сергія Шевчука, який виступив на форумі, слід розв’язувати кардинально і в невідкладному порядку: Україна, підкреслив він, на шляху інтеграції в Європейський Союз не може не дбати про поліпшення здоров’я українців.

Це стосується і необхідності фінансової підтримки з боку уряду (до того ж у більшому розмірі) програм охорони здоров’я, і впровадження сучасних медичних технологій, і участі у прийнятті таких рішень, у тому числі участі хворих на цукровий діабет, професійних організацій медиків і громадських спілок, і дотримання критеріїв безпечності води, продовольства, екології…

Тому сьогодні сучасна медична модель в Україні виглядає, за образним висловом депутата, настільки ж ефемерною, як виставлена в антикварному бутику на Хрещатику парасолька наших бабусь. У той же час Українська діабетична федерація, незважаючи навіть на всі труднощі ситуації, у змозі впливати на рішення влади і добитися змін на краще.

Нові можливості для національних громадських діабетичних організацій на цьому етапі відкриває підписана наприкінці минулого року главами урядів СНД угода про співпрацю в боротьбі зі зростанням захворюваності на цукровий діабет. Хотілося б чітко відстежити, відзначила голова Санкт-Петербурзького діабетичного товариства Марина Шипуліна, як будуть виконуватися прийняті рішення і змінюватиметься позитивна динаміка.

Національним програмам «Цукровий діабет» на форумі була присвячена окрема сесія. Як бачимо за поданими на ній звітами, такі програми наявні лише у двох країнах — Росії та Азербайджані; в інших країнах існують певні труднощі — організаційні, фінансові, законодавчі, тому програм немає; в Україні, наприклад, уже підготовлений проект програми на найближчі роки.

Національні програми — це, як підкреслювалося на форумі, не лише кошти на інсуліни та інші необхідні препарати (у цьому питанні не слід замінювати міністерства охорони здоров’я), але й набагато ширша платформа дій, включаючи комплекс заходів із профілактики цукрового діабету, забезпечення прав людини з діабетом, усунення будь-якої дискримінації і т.ін.

— Чинна програма «Цукровий діабет», — повідомила президент Російської діабетичної асоціації професор Валентина Петеркова, — завершується в 2011 році. Уряд обіцяє нам, що забезпечення хворих на цукровий діабет інсуліном та іншими лікарськими засобами не погіршиться і надалі. Разом із тим люди в регіонах переживають, оскільки виникають ситуації, коли лікар не може виписати те, що вважає за потрібне конкретному пацієнту. І громадські організації вимагають, щоб закуповували саме той інсулін, якого потребують хворі. На сьогодні ми пішли на компроміс: діти, підлітки, молоді люди з діабетом типу 1 і вагітні отримують інсулінові аналоги; дорослі з діабетом типу 1 частково залишаються на генно-інженерних інсулінах, аналоги в них становлять близько 20 % від загального об’єму; пацієнти з діабетом типу 2 переводяться на генно-інженерні інсуліни вітчизняного виробництва.

Якщо порівняти нашу ситуацію зі становищем в інших країнах СНД, то, на думку Валентини Олександрівни, вона в нас найбільш вигідна, але як багато перешкод і труднощів ще попереду! І тут значну роль відіграють громадські організації, що виступають у тісному контакті з владою.

Блискучий приклад такої взаємодії навела у своєму виступі президент Діабетичної асоціації Республіки Казахстан Наталія Тукалевська.

…Початок 90-х років минулого століття — період становлення незалежного Казахстану. У республіканському бюджеті відсутня стаття «Діабет», інсуліну закуповується лише 25–30 % від необхідної кількості. Офіційно реєструються випадки смерті людей через відсутність інсуліну. Ініціативна група здійснює роботу із створення республіканської діабетичної організації. Через радіостанції «Свобода» і Бі-Бі-Сі вона звертається до світової спільноти за допомогою. І компанія «Ново Нордіск» надає благодійну допомогу інсулінами. У 1996 році вперше з республіканського бюджету виділені кошти на цукровий діабет. Ще через рік до закону «Про охорону здоров’я громадян у Республіці Казахстан» було внесено доповнення про безкоштовне лікування й пільгове медикаментозне забезпечення хворих на цукровий діабет. 1998 року Наталію Тукалевську запрошують виступити в нижній палаті парламенту з аналізом ситуації, пов’язаної з діабетом. Національна програма «Діабет» була прийнята в 2000 році, забезпечуючи стовідсоткову потребу в інсуліні (і до сьогодні в Казахстані закуповують лише інсулін світової якості, а не генерики), а сам діабет включено до переліку соціально значущих захворювань. Нарешті, 2009 рік — хоча бюджет на охорону здоров’я в Республіці Казахстан скорочений, але стаття на діабет не зазнала змін. Отже, якщо 15 років тому розв’язувалося питання про виживаність пацієнтів із діабетом, то сьогодні, тісно взаємодіючи з владою, ми впевнено йдемо дорогою, де кожна пройдена віха означає поліпшення якості їх життя.

Звичайно, у кожної національної організації свій шлях, свої методи боротьби за права хворих на цукровий діабет, але й немало спільного. Передати один одному цінний досвід, дізнатися, як вірішують гострі проблеми твої сусіди, — одне з важливих завдань форуму.

Особливий інтерес учасників форуму викликала сесія на тему «Антикризові заходи: як захистити права людини з діабетом у сучасній економічній ситуації».

«Наші завдання, — як пояснив, наприклад, своє розуміння проблеми Михайло Галичаєв, президент Південної міжрегіональної діабетичної асоціації (Ростов-на-Дону), — випливають із того, що обтяжує і погіршує життя хворого на цукровий діабет конкретно сьогодні, за умов кризи. Так, перед нами постає боротьба у другому півріччі за виділення додаткових коштів на медикаментозне забезпечення. І серйозним завданням на цьому фоні, коли обмежуються ресурси, виглядають, на його думку, так звані псевдоросійські виробники. Чому «псевдо»? Добре, звичайно, що вони є, але все ж вони працюють із субстанцією імпортною, а ціни їх препаратів можна зіставити з вартістю вже перевірених ефективних ліків. Спекулюючи на сьогоднішній ситуації, вони заявляють, що на даний момент, мовляв, необхідно закуповувати саме їхню продукцію. Ми за те, щоб у нашій країні розвивалося своє виробництво високоякісних інсулінів, але поки що жодного значущого вітчизняного виробника, по суті, немає».

Приклад конструктивного підходу до справи продемонстрували гості з Набережних Челнів, які привезли на форум модель приватного діабетологічного комплексу. Він споруджується в місті зусиллями багатьох комерційних компаній і буде відкритий 14 листопада 2009 року — у Всесвітній день діабету. Ініціатор та ентузіаст цього антикризового проекту директор міської служби доставки ліків Олена Шуральова розповідає: «Як виникла у нас ця ідея? Коли ми почали займатися допомогою людям із діабетом, ми зрозуміли: для них потрібні не просто інсуліни або тест-смужки, необхідна комплексна підтримка — медична, консультативна, навчальна, юридична. Причому це лише вершина айсберга, у реальному житті ще тисячі людей із недіагностованим діабетом. Отже, слід займатися і виявленням цієї патології. Як бачимо, проблем навколо діабету нагромаджується надто багато, тому ми зрозуміли, що вирішувати їх слід в одному закладі. Адже людині з діабетом іноді просто складно відвідати всіх потрібних їй спеціалістів — потрапити на прийом до ендокринолога, мати бесіду з психологом або юристом, пройти обстеження в кабінеті діабетичної стопи або в офтальмолога, вилікувати зуби, отримати аналізи…

Минулого року ми провели круглий стіл на тему «Соціальне партнерство у розв’язанні проблем соціально значущих захворювань на прикладі діабету» за участю представників адміністрації міста, депутатів, директорів комерційних компаній, лідерів партій і громадських організацій. І було вирішено створити комплексний діабет-центр, у якому різні фірми відкривають свої кабінети, оснащують устаткуванням і організують прийом пацієнтів. Умова одна: якщо прийом буде платний, він має бути соціально доступним. Для порівняння: якщо сьогодні в місті вартість аналізу на глікозильований гемоглобін становить майже $ 15, то в нас утричі менше (оплата лише вартості реактивів і праці медсестри). Працюють безкоштовні школи самоконтролю для різних категорій пацієнтів, і не час від часу, а щоденно. Ми відкриваємо діабет-магазин і діабет-кафе, де не просто будемо годувати людей, але й навчати їх готувати страви для хворих. У нас буде фітнес-клуб, і ми також забезпечимо його фінансування, щоб люди з обмеженими фінансовими можливостями його безкоштовно відвідували. Коли йдеться про те, що потрібно боротися із владою, для нас це незрозуміло. Ми ні з ким не боремося. Ми порозумілися з владою, партіями, бізнесом, маємо підтримку депутата Держдуми РФ від Татарстану Олега Морозова. Очевидно, що криза настає й минає, а ми залишаємося, орієнтуючись на те, що можемо зробити в кризових умовах».

Усі ці дні поряд з учасниками форуму була делегація компанії «Ново Нордіск» на чолі з її віце-президентом Пітером Солбергом. Багаторічна участь компанії «Ново Нордіск» у форумі як генерального партнера стала вже традицією. «Чому ви тут?» — поцікавилася я в Пітера, і ось що він відповів: «Гасло нашої компанії — «Жити, перемагаючи діабет!». Це означає, що ми не лише займаємося розробкою і виробництвом найсучасніших і високоякісних засобів боротьби з діабетом, але постійно ведемо боротьбу з діабетом на всіх фронтах, зробивши її невід’ємною частиною свого життя. Тому ми здавна і успішно співпрацюємо з діабетичними громадськими організаціями — і національними, і міжнародними, що допомагають людям із діабетом у боротьбі з їхньою тяжкою недугою. Ми підтримуємо численні ініціативи і проекти, спрямовані на поліпшення якості життя людей із діабетом, надаємо допомогу організаціям в їхній поточній діяльності». І справді, якщо згадати про найбільш значні події у світі діабету, у яких брала участь компанія за останні роки: це і підтримка Міжнародного громадського руху «Об’єднатися для перемоги над діабетом!» за прийняття резолюції ООН з діабету, і організація міжнародних форумів, присвячених боротьбі з діабетом, то стає очевидним: слова гасла компанії «Ново Нордіск» не розходяться із справою.

Підготувала Ольга Трофимова,
м. Москва


Similar articles

Міжнародна діабетична федерація сьогодні
Authors: Нікберг І.І., професор, почесний член Української та Австралійської діабетичних асоціацій, м. Сідней, Австралія
International journal of endocrinology 3 (51) 2013
Date: 2013.06.25
Categories: Endocrinology
Sections: Нistory of medicine
Authors: В.П. Стаховська, І.С. Басалик Житомирська обласна клінічна лікарня ім. О.Ф. Гербачевського
International journal of endocrinology 3(5) 2006
Date: 2008.02.05
Categories: Endocrinology
Sections: Specialist manual

Back to issue