Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.СІМЕЙНІ ЛІКАРІ ТА ТЕРАПЕВТИ
день перший
день другий

АКУШЕРИ ГІНЕКОЛОГИ

КАРДІОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, РЕВМАТОЛОГИ, НЕВРОЛОГИ, ЕНДОКРИНОЛОГИ

СТОМАТОЛОГИ

ІНФЕКЦІОНІСТИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИ, ГЕПАТОЛОГИ
день перший
день другий

ТРАВМАТОЛОГИ

ОНКОЛОГИ, (ОНКО-ГЕМАТОЛОГИ, ХІМІОТЕРАПЕВТИ, МАМОЛОГИ, ОНКО-ХІРУРГИ)

ЕНДОКРИНОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, КАРДІОЛОГИ ТА ІНШІ СПЕЦІАЛІСТИ

ПЕДІАТРИ ТА СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

АНЕСТЕЗІОЛОГИ, ХІРУРГИ

"Child`s Health" 4 (25) 2010

Back to issue

З ювілеєм

«Подвижники потрібні, як сонце... Становлячи найбільш поетичну і життєрадісну частину людства, вони збуджують, втішають і ушляхетнюють. Їх особистості — живий приклад, який вказує суспільству, що крім людей, які сперечаються про оптимізм і песимізм, пишуть від нудоти посередні твори й дешеві дисертації, складають непотрібні проекти, займаються розпустою в ім''я заперечення життя, обманюють і зраджують заради шматка хліба, є ще люди іншого порядку, люди подвигу, віри й ясно визначеної цілі».

Ці слова, що прийшли до нас з минулого століття, ніби призначені для нашого сьогодення. А можливо, вони були і будуть актуальними завжди, оскільки стосуються людської природи і людської суті... Як би там не було, саме такою знали і знаємо ми нашого вчителя і наставника, доктора медичних наук, професора Світлану Кузьмівну Ткаченко, якій 15 вересня 2010 року виповнюється вісімдесят.

Кажуть, що професором не народжуються... Першою сходинкою до цього високого звання стало закінчення з медаллю середньої школи. А потім була Одеса.

У 1954 році сталінський стипендіат Світлана Ткаченко з відзнакою закінчує педіатричний факультет Одеського медичного інституту. Крім того, з легкої руки декана цього факультету, професора Окса, вона паралельно отримує 4-річну освіту в класі вокалу Одеської державної консерваторії. Слід додати, що в тому далекому 54-му Світлана Кузьмівна вже має не лише червоний лікарський диплом, але й чоловіка і сина. Відразу після закінчення інституту вона успішно складає іспити і зараховується до очної аспірантури за спеціальністю «педіатрія». У цей період розпочинається робота над кандидатською дисертацією. Незважаючи на відносну короткотривалість післядипломного навчання в Одеському медичному інституті, саме Одеська медична наукова школа і її най­яскравіші представники тих років формують Світлану Кузьмівну як науковця і майбутнього професора.

Після закінчення аспірантури у 1957 році сім''я Ткаченків залишає «перлину біля моря» і перебирається на Західну Україну, до м. Івано-Франківська, де Світлана Кузьмівна продовжує роботу над кандидатською дисертацією; протягом 3 років за сумісництвом працює практичним неонатологом і асистентом кафедри патофізіології Івано-Франківського державного медичного інституту. Пізніше вона стає асистентом, а з 1966 року — доцентом кафедри педіатрії того ж інституту. Працюючи в Івано-Франківську, у 1964 році вона захищає кандидатську дисертацію за темою «Про деякі структурно-біохімічні порушення при гострих вогнищевих неспецифічних пневмоніях у дітей».

За час перебування на посадах асистента і доцента Івано-Франківського медінституту Світлані Кузьмівні доводиться працювати у відділеннях раннього дитинства, фтизіатричному, кишковому, гастроентерологічному, неврологічному тощо. Протягом 17 років вона проводить консультативну роботу в пологовому будинку. Саме в цей період у неї формується винятковий інтерес до неонатології загалом і передчасно народжених дітей зокрема, з проблемами яких пов''язується тема майбутньої докторської дисертації «Деякі показники обміну мікроелементів (Fе, Сu, Co, Zn) і активності металомістких ферментів у недоношених дітей».

Після успішного захисту дисертації, який відбувся в Одесі у 1973 році, протягом трьох років Світлана Кузьмівна працює радником міністра охорони здоров''я МНР з питань педіатрії. Після повернення з Монголії з 1975 по 1977 рік очолює кафедру педіатрії у Полтавському державному стоматологічному інституті. У 1976 році отримує звання професора і з грудня 1977 року розпочинає свою роботу на посаді завідуючої кафедрою госпітальної педіатрії Львівського державного медичного інституту.

Під керівництвом професора С.К. Ткаченко колектив кафедри продовжує вивчати різноманітні аспекти фізіології і патології новонароджених і недоношених дітей; розпочинаються дослідження особливостей впливу перинатальної патології на формування імунологічної реактивності дітей раннього віку, а також факторів ризику розвитку гіпоімунних станів у дітей і можливостей їх корекції. Володіючи високим почуттям обов''язку, принциповістю, чесністю, порядністю, скромністю, вимогливістю і добротою, Світлана Кузьмівна створила власну Львівську педіатричну школу, згуртований колектив однодумців, педагогів, лікарів. Сьогодні представники цієї школи відомі в Україні своїми розробками в галузях соціальної педіатрії, імунології й алергології дитячого віку, неонатології та інтенсивної терапії, дитячої кардіології, гастроентерології і дитячого харчування тощо.

Під керівництвом професора С.К. Ткаченко захищено 5 докторських і 22 кандидатські дисертації. Вона була «хрещеною мамою» (офіційним опонентом) численних дисертацій, виконаних у багатьох куточках України. Сьогодні вихованці Світлани Кузьмівни очолюють дві кафедри педіатрії у Львівському державному медичному університеті, обіймають відповідальні посади в керівних органах охорони здоров''я України, працюють лікарями у сотнях медичних установ нашої Батьківщини і за її межами.

Перу Світлани Кузьмівни належить понад 280 опублікованих наукових праць, з яких 9 монографій; пріоритет наукових розробок підтверджений одним авторським свідоцтвом і численними раціоналізаторськими пропозиціями. За редакцією професора С.К. Ткаченко побачили світ два видання підручника «Дитячі хвороби»/«Педіатрія» для студентів медичних училищ; вона є також співавтором усіх національних фахових навчально-методичних видань з педіатрії — енциклопедичної монографії «Медицина дитинства», підручника «Дитячі хвороби» для студентів вищих навчальних медичних закладів; Світлана Кузьмівна є співавтором Великої і Малої медичних енциклопедій.

Ткаченко Світлана Кузьмівна протягом багатьох років була секретарем Івано-Франківського обласного наукового товариства педіатрів; є головою Львівської асоціації педіатрів, членом правління Асоціації педіатрів України, членом багатьох провідних фахових видань України, дійсним членом Академії медичних і біологічних наук України (1995 рік), членом Міжнародної секції Американської академії педіатрії (1997 рік).

Де б не працювала професор Ткаченко, вона завжди приділяла надзвичайну увагу проблемам практичної охорони здоров''я, здійснюючи велику консультативну й організаційну роботу, постійно залучаючи до розв''язання цих проблем своїх кафедральних працівників. З її іменем пов''язані розбудова дитячої клініки обласної лікарні, відкриття міської дитячої лікарні, численні організаційні нововведення в роботі педіатричної служби м. Львова й області тощо.

Багаторічна сумлінна праця на педіатричній ниві, високий професіоналізм та інтелектуальний потенціал, велика працездатність, мудрість у вирішенні виробничих і життєвих проблем, непересічний талант науковця і педагога здобули Світлані Кузьмівні широке визнання. Колектив кафедри, учні, колеги по роботі вітають Вас, дорога Світлано Кузьмівно, з ювілейною датою, зичать Вам здоров''я міцного, щастя людського, поваги від людей, радості від онуків та дітей. Хай квітує доля у роках прекрасних і життя приносить ніжність і тепло, хай у кожній днині світить сонце ясне і завжди дарує радість і добро!Back to issue