Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

International journal of endocrinology Том 13, №2, 2017

Back to issue

Від редактора

Authors: В. І. Паньків

Categories: Endocrinology

Sections: In the first person

print version

 
На сьогодні триває мультидисциплінарна дискусія хірургів, ендокринологів, патоморфологів/цитологів і лікарів ультразвукової діагностики з питань онковізуалізації захворювань щитоподібної залози (ЩЗ). Особливо це стосується ультра–звукової стандартизованої класифікації TI-RADS. Для класифікації вузлів ЩЗ і стратифікації ризику злоякісності Horvath і співавт. 2011 року запропонували використати спеціально розроблену програму TI-RADS зі зміненими рекомендаціями J.Y. Kwak і співавт. Ця класифікація вказує на ризик злоякісності, виражений у відсотках. Згідно з класифікацією підозрілі ознаки оцінюють тільки в солідних вогнищах — гіпоехогенна структура вогнища; нерівний, нечіткий або поліциклічний контур вогнища; точкові гіперехогенні включення за типом мікрокальцинатів; вертикальна орієнтація вогнища; гіперваскуляризація, неоднорідна васкуляризація вогнища. Перевага застосування системи TI-RADS полягає в стандартизації результатів ультразвукового моніторингу (до- і після–операційні етапи), відтворюваності методики для лікарів ультразвукової діагностики (однакова інтерпретація семіотики). На думку експертів, проти цієї системи свідчать спрощення різних форм/варіантів захворювання, необхідність зміни діагностичного мислення лікаря, а також погоня за світовими тенденціями в радіології. 
У той же час використання TI-RADS сприяє чіткому визначенню показань до проведення тонкоголкової аспіраційної біопсії вузлових утворень ЩЗ і хірургічного лікування і, отже, скороченню числа необґрунтованих малоінвазивних і оперативних втручань на ЩЗ.
У 2007 році була затверджена єдина система інтерпретації цитологічного матеріалу, отриманого під час тонкоголкової аспіраційної біопсії ЩЗ, — The Bethesda System for Reporting Thyroid Cytology. Відповідно до останньої версії класифікації виділяють 6 діагностичних категорій.
Використання системи TI-RADS дозволяє скоротити час обстеження лікарем пацієнта й дає можливість ендокринологу провести аналіз не лише клінічних, але й інструментальних даних за умови хронічного дефіциту часу для осмислення результатів візуалізуючих методик обстеження ЩЗ. Настав час створити робочу групу з питань адаптації системи TI-RADS для України з розробкою градацій ультразвукових ознак, що дозволяють уточнити показання до біопсії й терміни моніторингу не лише вузлового зоба й раку ЩЗ, але й вогнищ до 10 мм у ЩЗ без клінічних проявів. Актуальною постає необхідність мультидисциплінарної взаємодії на платформі TI-RADS — Bethesda з кооперацією різних фахівців із стандартизацією як діагностичних, так і морфологічних підходів. Можна вказати на недоліки системи цитологічних висновків Bethesda — нечіткі формулювання стосовно тактики при категоріях 3–4, що підкреслює потребу в єдиній системі підготовки до опису цитологічного передопераційного матеріалу. Застосування всіх діагностичних засобів при диференціальній діагностиці захворювань ЩЗ, включаючи рак ЩЗ, повинно відбуватися за зрозумілою всім технологією з чіткою наступністю на всіх етапах і термінах моніторингу.
Отже, слід подумати над створенням єдиного мультидисциплінарного інформаційного поля з наведенням аргументів за і проти стосовно діагностичних підходів до патології ЩЗ. Аргументована критика точок зору з пошуком компромісного рішення має бути спрямована виключно на вдосконалення діагностики й лікування хворих. 
Вітання читачам із мальовничого середньовічного міста Чеський Крумлов — справжньої архітектурно-історичної перлини Чехії, одного з найбільших і найвеличніших фортечних ансамблів у Європі!
Зовнішній вигляд цього міста з автентичною атмосферою в оточенні чудової природи практично не змінився з XVIII століття. Це дивом збережене місце, що ніби загубилося в часі. Не випадково ж ЮНЕСКО ще 1992 року внесло до реєстру культурної й природної спадщини весь історичний комплекс Чеського Крумлова.
У Чеському Крумлові легко втрачається відчуття часу й реальності. З кожною вулицею пов’язана своя історія, якась легенда. З висоти пташиного польоту місто нагадує лабіринт, продуманий самою природою. Вузькі вулички, елегантні будиночки, тісно притулені один до одного, древній замок і неповторна архітектура наповнюють місто особливою чарівністю. Саме тут черпав натхнення відомий казкар Ганс Крістіан Андерсен.
У XIII столітті був споруджений замок, який у XVI столітті перебудований італійськими архітекторами в стилі Відродження. За своєю значущістю він є другим у Чехії після Празького граду. Він велично підноситься над містом. Скеля над швидкою Влтавою майже непомітно переростає в стіни. Зверху це неприступна фортеця, а всередині — замок із казки.
Із замку відкривається вражаючий вид на приголомшливу красу: ріка Влтава з немислимою петлею поміж пагорбів, містечко з червоно-черепичними дахами — і повна відсутність будь-якого сьогодення…
Навіть назва «Крумлов» з німецької (а до Австрії якихось 40 км) тлумачиться як «кривий, вигнутий». 
 
Бажаю читачам миру, благополуччя, мудрості та добра, щоб було бажання робити щасливим не тільки себе, але й оточуючих!
 
Головний редактор
професор Володимир Іванович Паньків

Similar articles

Thyroid nodules in the population of Ukraine, protocol of diagnosis and treatment after the Chernobyl accident (literature review and own data)
Authors: Тронько М.Д., Коваленко А.Є., Таращенко Ю.М., Остафійчук М.В.
ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН України», м. Київ, Україна

International journal of endocrinology Том 14, №7, 2018
Date: 2018.12.27
Categories: Endocrinology
Sections: Specialist manual
Thyroid Nodules and Thyroid Cancer: What Approaches to Diagnosis and Treatment are Recommended by American Thyroid Association in 2015
Authors: Cherenko S.М. - Ukrainian Scientific and Practical Centre for Endocrine Surgery, Transplantation of Endocrine Organs and Tissues of the Ministry of Healthcare of Ukraine, Kyiv, Ukraine
International journal of endocrinology 2 (74) 2016
Date: 2016.05.11
Categories: Endocrinology
Sections: Specialist manual
Management of Adult Patients with Thyroid Nodules and Differentiated Thyroid Cancer
Authors: Bobryk M.I., Sidorova I.V., Reznichenko V.M. - National Medical University named after O.O. Bohomolets, Kyiv, Ukraine; Medical Laboratory «DILA», Kyiv, Ukraine; State Institution «Outpatients Clinic № 2» of the State Management of Affairs, Kyiv, Ukraine
International journal of endocrinology 2 (74) 2016
Date: 2016.05.11
Categories: Endocrinology
Sections: Clinical researches
Комплексне клініко-лабораторне та цитологічне дослідження виділень із шийки матки та піхви в жінок з ендокринопатіями
Authors: Хоперія В.Г., Ларіна О.В., Гузь О.О., Коваленко М.В. - Український науково-практичний центр ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин МОЗ України, м. Київ
International journal of endocrinology 4 (68) 2015
Date: 2015.07.22
Categories: Endocrinology
Sections: Specialist manual

Back to issue