Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал "Гастроэнтерология" Том 55, №2, 2021

Вернуться к номеру

Аналіз адаптаційних реакцій серцево-судинної системи за показниками варіабельності серцевого ритму підлітків-випускників з різним рівнем навчального навантаження

Авторы: Сімонова С.А., Хоменко О.М.
Дніпровський державний медичний університет, м. Дніпро, Україна
Дніпровський національний університет імені О. Гончара, м. Дніпро, Україна

Рубрики: Гастроэнтерология

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Мета: провести аналіз адаптаційних реакцій серцево-судинної системи (ССС) за показниками варіабельності серцевого ритму (ВСР) у підлітків-випускників залежно від їх навчального навантаження.
Матеріали та методи. Дослідження проведено в м. Дніпро (Україна) із залученням учнів 11 класів середніх загальноосвітніх шкіл (ЗОШ) (І група) і спеціалізованих шкіл з підвищеним рівнем навчання (ліцеїв) (ІІ група). Оцінку ВСР проводили в навчальний період за допомогою PRECISE-діагностики (хмарна технологія автоматизованої інтерпретації ЕКГ) при використанні електрокардіографа з блютуз-з’єднанням і програмним забезпеченням. Аналізували: RMSSD — показник рівня адаптації (кількісна оцінка виснаження резервів адаптації), симпатовагальний баланс HF/LF (визначення вегетативного тонусу), загальну потужність спектра (Total power, TP), що свідчить про можливості функціональних резервів організму, стрес-індекс (Stress Index, SI). Проведено статистичну обробку отриманих даних.
Результати. В навчальний період у досліджених підлітків середні показники RMSSD були в межах нормальних значень, але з вірогідним зниженням цього показника у ліцеїстів до (42,03 ± 4,73) м/с порівняно з учнями ЗОШ (73,04 ± 5,18) м/с (p < 0,05). Але більше ніж у третини ліцеїстів (39,3 %) в період максимального навчального навантаження виявлено ознаки порушення (зриву) адаптації (p < 0,05), що свідчить про виражену втому учнів. Вивчення симпатовагального балансу показало, що в І групі переважала частота ваготонії (55,6 %) та ейтонії (27,8 %), тоді як серед ліцеїстів відзначено переважання симпатикотонії (з переважанням серед дівчат) (53,6 %; p < 0,05). Виснаженість адаптаційного потенціалу за показниками ТР суттєво частіше була виявлена серед ліцеїстів (21,4 %; p < 0,05). Аналіз значення SI показав вірогідне підвищення його середніх цифр у підлітків-ліцеїстів — до (115,73 ± 12,26) на відміну від учнів ЗОШ, в яких значення стрес-індексу в середньому виявлялися нормальними — (59,71 ± 8,64) м/с.
Висновки. За результатами дослідження встановлено значні порушення адаптаційних реакцій ССС підлітків випускних класів м. Дніпро. Доведено ефективність визначення варіабельності серцевого ритму (за PRECISЕ-діагностикою) для моніторингу функціонального стану та адаптаційних можливостей ССС випускників у навчальний період.


Вернуться к номеру